شب گذشته (۲۳فروردین ماه) یکی از آمبولانس‌های اورژانس ۱۱۵ رشت در حین ماموریت مورد بی‌مهری چند جوان قرار گرفت و یکی از تکنسین‌های اورژانس دچار آسیب شدید به گردن و صورت شد.

به گزارش پایگاه خبری لشت نشا خبر، ساعت ۱۹:۳۰ شب گذشته (۲۳ فروردین) حادثه سقوط مردی ۳۰ساله به اورژانس ۱۱۵ اطلاع داده شد و آمبولانس اورژانس به محل اعزام شد.

متأسفانه آمبولانس اورژانس نزدیک محل حادثه توسط چند جوان مورد حمله قرار گرفت و این افراد به تکنسین‌های اورژانس هم حمله کرده و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

در این حادثه یکی از تکنسین‌های اورژانس از ناحیه صورت و گردن دچار آسیب شدید شد و به بیمارستان پورسینای رشت منتقل شد.

لازم به ذکر است در روند امدادرسانی وقفه ایجاد نشد و پس از وقوع این حادثه، آمبولانس دیگری به محل اعزام و مصدوم مورد نظر (مرد ۳۰ساله که در اثر سقوط دچار آسیب‌های متعدد شده بود) به بیمارستان پورسینای رشت منتقل شد.

پس از پیگیری و اطلاع این حادثه به عوامل قضایی ضاربین دستگیر شدند و بصورت قانونی با آن‌ها برخورد خواهد شد.

باید بدانیم اولویت پرسنل فوریت‌های پزشکی نجات جان مردم و خدمت‌رسانی به مصدومان و بیماران است و در این زمینه، ایجاد حس همدلی، صبر، خویشتن داری و احترام متقابل از راهبردهای اورژانس گیلان است.

تکنسین‌های اورژانس در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی، به صورت ۲۴ساعته و حتی در تعطیلات در حال خدمت‌رسانی بوده و در خط مقدم جبهه درمان هستند و ایجاد چنین برخوردهایی علاوه بر هتک حرمت، می‌تواند میزان توان و کارایی کادر اورژانس را در ارایه خدمات موثر کاهش دهد.

پی نوشت: یکی از مواردی که در قوانین هر کشوری به لحاظ جرم‌انگاری مورد توجه قرار گرفته است «توهین» است؛ توهین به کارکنان دولت نیز از جمله این موارد است که قانونگذار همواره برای حفظ حریم کارکنان دولت وعدم تعدی به آن‌ها در این زمینه قانونگذاری کرده است. این حمایت‌ها در نگارش قوانین کیفری نیز نمود پیدا کرده، به طور مثال در قانون مجازات اسلامی در ماده ۶۰۸ و ۶۰۹ به مجازات جرم توهین و توهین به کارکنان دولت اشاره شده است.

ماده ۶۰۸ در خصوص توهین عادی است که مجازات آن جزای نقدی یا شلاق است ولی ماده ۶۰۹، ماده حمایتی از کارمندان دولت است، به طوری که هر کس به کارمندان دولتی توهین کند علاوه بر جزای نقدی و شلاق به مجازات حبس نیز محکوم می‌شود. در این ماده به خوبی پیداست که قانون گذار برای افرادی که به کارمندان دولتی توهین می‌کنند، مجازات بیشتری در نظر گرفته است.