خرمی گفت: برای تکمیل سد لاستیکی فخرآباد که هم اینک دارای پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصدی و در حال بهره برداری آزمایشی است تا کنون یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال با ارزش کنونی ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

به گزارش لشت نشا خبر، سد لاستیکی فخرآباد لشت نشا که در سال ۱۳۹۱ کلید خورده و جزو پروژه‌های نیمه تمام معطل مانده بود که با پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصد در آستانه بهره‌برداری است.

ساخت سدهای لاستیکی فنآوری به نسبت جدیدی است که برای مهار آب‌های سطحی به کار گرفته می‌شود؛ سابقه استفاده از سدهای لاستیکی در دنیا به حدود شصت سال اخیر می‌رسد. تخمین زده می‌شود در حال حاضر بیش از چهار هزار سد لاستیکی در مناطق مختلف دنیا ساخته شده است.

این سدها از یک تیوپ بزرگ و حجیم تشکیل شده‌اند و بر روی یک بستر بتنی نصب و بوسیله هوا پر می‌شوند و اتصال بدنه پلاستیکی به بستر بتنی با استفاده از مهارهای فولادی صورت می‌پذیرد و از مولفه‌های کاربردی مهم سدهای لاستیکی کنترل ساده آن جهت تنظیم تعادل فشار درون تیوپ، اجرای فرمان تخلیه و یا پر کردن تیوپ است سهولت اجرا، طراحی سریع، سهولت نصب و بهره برداری، هزینه اندک اجرای طرح و مدت زمان کوتاه اجرا از ویژگی‌های مهم سدهای لاستیکی است و با توجه به انعطاف‌پذیری قابل توجه در مقابل عوامل خارجی، امکان تغییر شکل و سبکی سدهای لاستیکی می‌توانند جایگزین مناسبی برای سازه‌های آبی جهت کنترل سیلاب در استان‌های شمالی کشور محسوب شوند.

شرکت آب منطقه‌ای گیلان نیز با توجه به نیاز مبرم به کنترل آب‌های سطحی به عنوان یک برنامه کوتاه مدت تا زمان احداث سازه‌های بزرگ منابع آب (سدهای بزرگ) اقدام به ساخت ۱۱ سد لاستیکی در شهرستان‌های استان کرده است.

سد لاستیکی فخرآباد یکی از این سدهای لاستیکی است؛ این سد بر روی رودخانه اوشمک قرار دارد که این رودخانه پس از طی مسافت حدود ۴۰ کیلومتر و با عبور از شهرهای کوچصفهان، لشت نشا، روستای فخرآباد و زیباکنار به دریای خزر می‌ریزد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان درباره آخرین وضعیت این سد لاستیکی گفت: سد لاستیکی فخرآباد با طول تاج بیش از ۴۰ متر، ارتفاع لاستیک سه متر و نیم و حجم مخزن ذخیره آب ۴۵۰ هزار مترمکعب و قابلیت تنظیم سالانه دو میلیون مترمکعب آب و همچنین تسهیل استفاده از ایستگاه‌های پمپاژ موجود بر روی رودخانه اشمک در حال احداث است.

وحید خرمی، توسعه و بهبود آبیاری حدود هزار هکتار از شالیزارهای منطقه، جلوگیری از تداخل آب شور دریا با آب شیرین رودخانه اوشمک، تغذیه آب زیرزمینی، جمع‌آوری آب‌های خروجی زهکش‌ها در منتهی الیه ورودی به دریا و باز چرخانی آب و ساماندهی رودخانه را از جمله اهداف احداث این سد عنوان کرد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گیلان ادامه داد: بهبود شرایط زیست محیطی و بیولوژی و اکولوژی محدوده طرح، ایجاد حوضچه مکش مناسب جهت پمپاژ، کاهش هزینه پمپاژ و ذخیره‌سازی آب و تنظیم جریان آب از دیگر اهداف اجرای این طرح است.

وی یادآور شد: برای تکمیل این سد لاستیکی که هم اینک دارای پیشرفت فیزیکی ۹۸ درصدی و در حال بهره برداری آزمایشی است تا کنون یک هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال با ارزش کنونی ۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال هزینه شده است.

بخش لشت نشا یکی از بخش‌های شهرستان رشت، در ۲۵ کیلومتری مرکز استان گیلان قرار دارد.